Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Premiera opery „Manru” Paderewskiego w reżyserii Marka Weissa

Manru12 października 2018 roku odbędzie się pierwsza premiera sezonu 2018/2019 Teatru Wielkiego – Opery Narodowej! Manru Paderewskiego, jedyna polska opera wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku ponad 100 lat temu, wraz z nową inscenizacją zyskuje świeże spojrzenie reżysera Marka Weissa.

To nie ambicje, lecz kłopoty finansowe zagnały Paderewskiego do brzegów Ameryki w 1891 roku. Nowy kontynent okrzyknął go czarodziejem klawiatury, a on sam miał już wtedy nadzieję, że na klawiaturze się nie skończy. Że świat doceni go także jako kompozytora. Szkice jego pierwszej opery były już gotowe. Libretto napisał dziennikarz i rzeźbiarz Alfred Nossig, a kompozytor w chwilach wolnych od koncertowania wciąż przerabiał kolejne wersje dzieła. Trwało to kilka lat. W 1901 roku odbyła się premiera Manru w Dreźnie. Lwowska miała miejsce w kilka dni później, a amerykańska - w lutym 1902 roku i przeszła do historii, jako pierwsze wystawienie polskiej opery na deskach Metropolitan. Po krótkim triumfie popadła w wieloletnie zapomnienie. Co odnajdzie w tej poruszającej historii o nieszczęśliwej miłości rozgrywającej się na tle klasowego społeczeństwa reżyser Marek Weiss, w świecie budzących się dzisiaj nacjonalizmów i rosnącej nietolerancji? Z całą pewnością miłosne uniesienia kochanków, cygańskie marsze i szalony żywioł jedynej opery Paderewskiego zachwycą doskonałym brzmieniem, zaskakując ponadczasową aktualnością.

Spektakl przygotowywany jest we współpracy z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Soliści (Peter Berger, Ewa Tracz, Mikołaj Zalasiński, Anna Lubańska, Monika Ledzion-Porczyńska, Łukasz Goliński i Dariusz Machej), Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wystąpią pod dyrekcją światowej sławy dyrygenta Grzegorza Nowaka.

Informacja o biletach – na stronie: https://teatrwielki.pl