Polmic - FB

ze świata

Dzień muzyki polskiej w Bańskiej Bystrzycy

BystrycaArtyści, naukowcy i pedagodzy, prowadzący klasy solowe i zespoły kameralne w Akademii Muzycznej w Łodzi będą wykonawcami koncertów „Dnia muzyki polskiej” w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Koncerty odbędą się 16 października 2018 roku w Sali Koncertowej Wydziału Sztuk Dramatycznych Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), przy ul. Jana Kollara 22.

Podczas pierwszego koncertu „World Premieres” wystąpią soliści i zespoły kameralne. Prezentować będą po raz pierwszy utwory skomponowane przez uznanych łódzkich twórców: Olgę Hans, Krzysztofa Grzeszczaka i Jakuba Kowalewskiego, a także młodych kompozytorów: Marcina Wernera, Piotra Wróbla i Michała Grabowskiego. Podczas koncertu zabrzmią również kompozycje Agaty Barbary Jareckiej, Janusza Kopczyńskiego, Doroty Brolik-Bekrycht i Łukasza Wójcickiego – instrumentalistów, działających z sukcesami w łódzkim środowisku muzycznym. Na scenie pojawią się soliści grający na altówce, flecie, oboju, fortepianie, saksofonie oraz na tubie. Wystąpią także duety, tria i kwartety smyczkowe, złożone z instrumentalistów związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi.

Drugi koncert w wykonaniu pedagogów łódzkiej Akademii również zawierać będzie premierowy program. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych osiem utworów przeznaczonych dla solisty z towarzyszeniem orkiestry, skomponowanych przez: Olgę Hans, Marcina Wernera, Tomasza Bartoszka, Piotra Wróbla, Bogdana Dowlasza i Leszka Kołodziejskiego. Solistom towarzyszyć będzie Polish Modern Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Kamińskiego. Zespół powstał w 2017 roku i tworzą go artyści na stałe współpracujący ze współczesnymi kompozytorami. Utwory, które będą prezentowane podczas koncertu zostały napisane z myślą o konkretnych wykonawcach i im dedykowane.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest dr hab. Sławomir Cichor, a opiekę artystyczną nad projektem sprawuje dr hab. Ewelina Zawiślak, kierownik Katedry Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej w Łodzi.

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl