Polmic - FB

from the world

Chińskie tournée Sinfonii Varsovii

SVAnne-Sophie Mutter, Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek i Sinfonia Varsovia wyruszają w dwutygodniową trasę koncertową do Chin, która odbędzie się w dniach 17–31 października 2018 roku. Świętujący 85. urodziny kompozytor poprowadzi 6 koncertów, podczas których Anne-Sophie Mutter, uznawana za jedną z najlepszych skrzypaczek na świecie, wykona dedykowany jej II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”.

Krzysztof Penderecki rozpoczyna swoją urodzinową trasę koncertową po Chinach w towarzystwie muzyków Sinfonii Varsovii, Macieja Tworka oraz Anne-Sophie Mutter. Artyści wystąpią wspólnie w 6 miastach z repertuarem złożonym z VII Symfonii d-moll op. 70 Antonína Dvořáka oraz dwóch dzieł, które Penderecki skomponował specjalnie dla niemieckiej skrzypaczki. La Follia na skrzypce solo powstała jako prezent urodzinowy dla Mutter, która prawykonała utwór w Carnegie Hall w 2013 roku. Ich dotychczasowa współpraca zaowocowała powstaniem czterech utworów, w tym dedykowanego Mutter II Koncertu skrzypcowego „Metamorfozy”.

Tournée zapoczątkuje koncert w National Centre For the Performing Arts w Pekinie. Następnie muzycy odwiedzą Zhengzhou, Szanghaj, gdzie wystąpią w ramach prestiżowego China Shanghai International Arts Festival, a także w Changsha, Xiamen i Zhuhai. Dopełnieniem trasy będą dwa koncerty Sinfonii Varsovii pod batutą Macieja Tworka. W Wuhan i Zhohou zabrzmią dzieła Ludwiga van Beethovena i Antonína Dvořáka, a także I Koncert skrzypcowy Pendereckiego, w którym partię solową wykona tajwański skrzypek Benny Tseng. Współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza chińska trasa koncertowa jest również elementem obchodów setnej rocznicy odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Więcej informacji na stronie www.sinfoniavarsovia.org