Polmic - FB

nasze patronaty

Warszawa | Konstelacje. Muzyka polska 1918–2018

KonstelacjeMuzeum Fryderyka Chopina zaprasza na wystawę pt. „Konstelacje. Muzyka polska 1918–2018”, która potrwa do 3 marca 2019 roku.

Konstelacje ‒ rodzaj mapy, w której niezwiązane ze sobą punkty przecinają się na pewnej geometrycznej płaszczyźnie. Wątki i koncepcje w muzyce polskiej ostatniego stulecia tworzą właśnie taką sieć. Konstelacje w Muzeum Fryderyka Chopina to, rozpisany na blisko 70 utworów, komentarz poświęcony postawom kompozytorów wobec historii, tradycji i nowoczesności. Mapę polskich twórców uzupełniają nagrania i opisy utworów oraz komentarze kompozytorów i muzykologów w formie filmów.

Odwiedzający będą mieli możliwość przyjrzenia się najistotniejszym kompozycjom polskich twórców ostatniego stulecia, m. in. Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda, Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Palestra, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego, Kazimierza Serockiego, Elżbiety Sikory, Karola Szymanowskiego, Pawła Szymańskiego i Agaty Zubel.

Wydarzeniami towarzyszącymi wystawie będą: wykład wprowadzający dr hab. Iwony Lindstedt 13 listopada o godz. 18.00 oraz panel dyskusyjny „Czym jest dzisiaj muzyka polska?”, który 11 grudnia o godz. 18.00 poprowadzi Jan Topolski. Udział w panelu wezmą Hanna Kulenty, dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek, prof. Szábolcs Esztényi i Piotr Peszat.

Wejście na wystawę w cenie biletu do Muzeum, w niedziele wstęp jest bezpłatny. Na wydarzenia towarzyszące obowiązuje rezerwacja miejsc: www.bilety.nifc.pl 

Patronat medialny nad wystawą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.