Polmic - FB

from the world

Premiera II Sonaty fortepianowej Romana Palestra

Lisecki19 listopada 2018 roku w związku z trwającymi obchodami stulecia niepodległości Polski (oraz przyszłorocznym przypadającym na 2019 rokiem jubileuszu stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Rzeczpospolitą Polską) odbył się recital fortepianowy Ignacego Lisieckiego w Japonii w mieście Fukuoka w Airef Hall.

Na program recitalu pianisty obok wszystkich ballad Chopina złożyło się prawykonanie japońskie, a zarazem światowe II Sonaty fortepianowej Romana Palestra. Utwór został skomponowany w 1980 roku i nie doczekał się publicznego wykonania, jak również wydania nutowego za życia kompozytora mieszkającego w tym czasie w Paryżu (Palester zmarł w 1989 roku). Jak podkreśla pianista, prawykonanie było możliwe dzięki życzliwości i współpracy z działem muzycznym Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, której Palester powierzył swoją spuściznę w tym rękopisy oraz osobiste notatki i eseje z czasów współpracy z Radiem Wolna Europa.

Ignacy Lisiecki w rozmowie z dziennikiem „Nishinihon Shimbun” (dzienny nakład ok. 900.000) przedstawił sylwetkę nieznanego dotąd w Japonii Romana Palestra, przytaczając w rozmowie istotne fakty z życia polskiego kompozytora. Koncert odbył się pod patronatem Instytutu Polskiego w Tokio, który reprezentuje Ambasadę RP w Tokio i odpowiada za promocję polskiej kultury w Azji.

Ignacy Lisiecki w styczniu 2018 roku podczas recitalu „Powstało w wolnej Polsce” wykonał w Filharmonii Narodowej I Sonatę fortepianową Romana Palestra (1970-71). W 2017 roku był również inicjatorem wspólnego projektu z japońskim Uniwersytetem Tokijskim Geidai oraz Polskim Wydawnictwem Muzycznym, który był poświęcony uczczeniu 80. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego.