Polmic - FB

aktualności

Kraków | Olivier Messiaen i kompozytorzy krakowscy

MessiaenZwiązek Kompozytorów Polskich – Oddział w Krakowie serdecznie zaprasza na koncert towarzyszący otwarciu wystawy „Obecność muzyki Oliviera Messiaena w Polsce”. Wydarzenie odbędzie się 10 grudnia 2018 o godz. 18.00 w Bibliotece Jagiellońskiej, al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry 3).

Kuratorem wystawy, która czynna będzie od 11 grudnia 2018 do 25 stycznia 2019, jest dr h.c. Jerzy Stankiewicz – wybitny polski znawca muzyki i życia Oliviera Messiaena. Podczas wernisażu wystawy odbędzie się spotkanie kompozytorów, wykonawców, muzykologów, promotorów, malarzy, rodzin jenców z Görlitz oraz miłośników muzyki Messiaena z całej Polski. Następnie odbędzie się koncert „Olivier Messiaen i kompozytorzy krakowscy: Krzysztof Penderecki, Zbigniew Bujarski i Marek Stachowski”, organizowany w dniu 110. rocznicy urodzin Oliviera Messiaena przez dra hab. Marcela Chyrzyńskiego – prezesa zarządu ZKP Oddziału w Krakowie.

Po raz pierwszy w Polsce wykonany zostanie utwór francuskiego kompozytora La Fauvette passerinette (Pokrzewka wędrowniczka) na fortepian (1961), zrekonstruowany przez Petera Hilla i wydany przez Faber Music, London w 2015 roku. Wykonawcą będzie prof. Andrzej Tatarski, który już od lat 60. propaguje muzykę francuskiego Mistrza. Usłyszymy także takie kompozycje jak: La Colombe (Gołąbka) z cyklu Preludia na fortepian (1928-1929), Fantazja na skrzypce i fortepian (1933) oraz Poèmes pour Mi (Poematy dla Mi) – cztery wybrane z cyklu pieśni na sopran i fortepian do słów kompozytora (1936): Paysage (Pejzaż), Les deux guerriers (Dwaj wojownicy), Le Collier (Naszyjnik), Prière exaucèe (Wysłuchana modlitwa).

Program koncertu uzupełnią utwory kompozytorów krakowskich: Krzysztofa Pendereckiego – Trzy miniatury na klarnet i fortepian (1956), Zbigniewa Bujarskiego – Lęk ptaków I na skrzypce, altówkę i perkusję (1993) oraz Marka StachowskiegoMiroir du Temps (Zwierciadło Czasu) na skrzypce, klarnet, wiolonczelę i fortepian (2002-2003), cz. IV. Mystère du Temps (Tajemnica Czasu). Wystąpią: Aleksandra Zamojska (sopran), Dominika Peszko (fortepian), Agnieszka Bugla (skrzypce), Natalia Warzecha-Karkus (altówka), Pola Benke (wiolonczela), Barbara Borowicz (klarnet), Bartosz Sałdan (perkusja).

Wstęp wolny!

ZOBACZ: Wydarzenie na FB