Polmic - FB

nasze patronaty

Sopot | 4. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej

Mundus Cantat4. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej "Mundus Cantat Sopot" odbędzie się w dniach 15-16 grudnia 2018. Kolędy, pastorałki i pieśni adwentowe zabrzmią w Centrum Sopot, Kościele św. Jerzego w Sopocie i Kościele Chrystusowym. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Festiwal jest konkursem o międzynarodowej renomie, a zespoły w nim uczestniczące walczyć będą o tytuł najlepszego z najlepszych. Chóry będą kolędować w wielu językach świata w różnych miejscach w Sopocie. W tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział 8 grup: z Łotwy, Litwy oraz silna reprezentacja z Polski – z Łazisk Górnych, Pniewów, Krakowa, Mogilna, Słupska oraz Warszawy. Odbędzie się również specjalny koncert dedykowany samotnym sopockim seniorom w czasie ich wigilii w Urzędzie Miasta Sopotu.

W sobotę 15 grudnia o godz. 10:30 rozpoczną się przesłuchania w Kościele Chrystusowym. Chóry będzie oceniać profesjonalne jury, w skład którego wchodza wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku – prof. Marcin Tomczak, dr hab. Beata Wróblewska, prof. AM oraz dr hab. Małgorzata Kuchtyk. Zaraz po przesłuchaniach w Centrum Sopot zaprezentują się szerszej publiczności Chór i Orkiestra Smyczkowa Con Fuoco AGH z Krakowa, Grupa Wokalna Camerton z Łazisk Górnych oraz Chór Dziecięcy Versme z Wilna, a także Chór ZNP Academia Musica z Słupska. Tego samego dnia o godz.15:30 w Kościele Chrystusowym odbędzie się Koncert Finałowy wraz z ogłoszeniem wyników.

Zwieńczeniem festiwalu będzie coroczny koncert poświęcony pamięci Michaela Ray Dawidowa, który będzie miał miejsce w Kościele Chrystusowym w niedzielę 16 grudnia o godz. 17:00. Usłyszmy Chór Festiwalowy SSW Mundus Cantat pod dyrekcją Beaty Wróblewskiej, Gdański Chór Lekarzy pod dyrekcją Michała Kozorysa, Chór Sopockiej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Piotra Fredricha oraz Sopockie Trio Fortepianowe w składzie: Krystyna Stojek, Anna Sawicka, Joanna Ciapka-Sangster. Artyści zaprezentują polskie kolędy i pastorałki, amerykańskie pieśni świąteczne oraz utwory na fortepian autorstwa Astora Piazzolli i Ludomira Mikołaja Rogowskiego. W trakcie koncertu będą zbierane pluszaki, słodycze oraz środki opatrunkowe dla dzieci ze szpitala w Kijowie na Ukrainie.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie: http://munduscantat.pl/