Polmic - FB

from the world

III Unheard Music Festival 2019

UnheadKolejny Unheard Music Festival odbędzie się 16 i 17 marca 2019 roku w Hadze. Do udziału w tej edycji Kwartet Matangi, inicjator projektu, zaprosił polskiego kompozytora Pawła Szymańskiego, którego muzyka rzadko wykonywana jest w Holandii.

Podczas Festiwalu odbędą się holenderskie premiery takich utworów Szymańskiego, jak A due, Drie Lieder nach Trakl, Dwa utwory na kwartet smyczkowy, Gigue, Recalling a Serenade, In Paradisum deducant te Angeli. Kulminacja koncertu będzie wykonanie jego cyklu Pięć utworów pamięci malarza Jerzego Stajudy na kwartet smyczkowy, który powstał w 1992 roku dla rozgłośni radia BBC w Bristolu. Stajuda był znanym polskim artystą, który zmarł w marcu 1992 roku w wieku 55 lat. Każdy z Pięciu utworów ma indywidualną fakturę, opartą na jednej idei. Stylistykę prezentowane kompozycji wyznacza charakterystyczna dla czołowego polskiego postmodernisty „gra z przeszłością, gra konwencjami” – surkonwencjonalizm – przede wszystkim z elementami wyznaczającymi idiom muzyki klasycyzmu (specyficzne zwroty melodyczne, obiegowe figury, techniki i zasady formalne). W utworze Szymańskiego podlegają one nie tylko dekonstrukcji, ale także przekształceniu w nową jakość estetyczną.

Oprócz koncertów program festiwalu obejmuje spotkanie z Pawłem Szymańskim, Classical Music PubQuiz, SOUNDbar z „niesłyszaną” muzyką i wystawę. Dzieci są mile widziane na warsztatach RadioLab, a dla studentów z Royal Conservaroty Kwartet Matangi organizuje kursy mistrzowskie.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie https://www.unheardmusicfestival.nl