Polmic - FB

aktualności

Archiwa Warszawskiej Jesieni otwarte!

400 archiwalnych fotografii z festiwalu "Warszawska Jesień" dostępnych w serwisie www.polmic.pl w ramach projektu "Archiwa Warszawskiej Jesieni otwarte!".

W ciągu dwóch ostatnich lat Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC realizuje program pełnej archiwizacji, digitalizacji i udostępniania zbiorów nagrań i zdjęć związanych z organizowanym przez Związek Kompozytorów Polskich Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" – najważniejszą imprezą w tej dziedzinie w Polsce i jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie i na świecie. Zdjęcia dokumentujące festiwal w ciągu już ponad 60 lat jego istnienia są prawdziwym dziedzictwem narodowym, odzwierciedlającym historię polskiej kultury muzycznej w tym okresie, uwieczniającym jej twórców i prezentującym najważniejsze ich dzieła. Celem naszych działań jest uchronienie archiwalnych zdjęć od nieuchronnej degradacji oraz udostępnienie cennych materiałów szerokiej publiczności, m.in. za pośrednictwem portali polmic.pl oraz muzar.polmic.pl, a także na portalach monograficznych wybranych kompozytorów.

Unikatowy i bezcenny zbiór fotografii obejmuje zdigitalizowane w ramach projektu fotografie z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" z lat 1968-1976, a zatem z dziewięciu kolejnych edycji festiwalu (od XII do XX). Zdjęcia udostępnione w cyfrowej galerii to przede wszystkich dokumentacja festiwalowych koncertów oraz wydarzeń towarzyszących w obiektywie Andrzeja Zborskiego – fotografa przez lata współpracującego z "Warszawską Jesienią".

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.