Polmic - FB

aktualności

Łódź | „Człowiek z Manufaktury” – światowa prapremiera

TW Lodz2 lutego 2019 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi będzie miała miejsce światowa prapremiera opery Rafała Janiaka – laureata Grand Prix i Nagrody Publiczności Operowej w międzynarodowym konkursie kompozytorskim „Człowiek z Manufaktury”, ogłoszonym przez Teatr Wielki w Łodzi oraz Manufakturę i rozstrzygniętym przez jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Rafał Janiak, kompozytor i dyrygent, otrzymał Grand Prix (45 000 złotych) i Nagrodę Publiczności Operowej. Dyrekcja TWŁ powierzyła mu również funkcję kierownika muzycznego prapremiery Człowieka z Manufaktury. Autorką libretta jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, najczęściej wystawiana dramatopisarka w Polsce, tłumaczona na wiele języków. Jej teksty reżyserowali m.in. Jan Klata, Marcin Liber, Paweł Łysak i Michał Zadara. Człowieka z Manufaktury wyreżyseruje Waldemar Zawodziński, twórca ponad 100 spektakli, w tym 40 oper.

Kostiumy zaprojektuje Maria Balcerek – laureatka Złotych Masek oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla najlepszego kostiumografa (w 2017 r.). Choreografią i ruchem scenicznym zajmie się Janina Niesobska – laureatka Złotych Masek na Śląsku i w Łodzi. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu oraz producentem spektaklu i asystentem reżysera jest Krzysztof Korwin-Piotrowski .

Najnowsza opera to utwór o burzliwych wydarzeniach w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii: o strajku powszechnym robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. buncie łódzkim), o likwidacji zakładów „Poltex” w 1991 roku i wizji przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako Manufaktura. Jest to historia o miłości do Łodzi. O Żywiołach. O Pieniądzach. O walce Dobra ze Złem.

W zrewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej, na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze 18 maja 2019 roku zostanie zaprezentowana premiera wersji plenerowej megawidowiska Człowiek z Manufaktury.

Więcej – na stronie http://www.operalodz.com/