aktualności

Łódź | Polscy mistrzowie awangardy – w 25. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego

LutosławskiBy uczcić 25. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego muzycy Filharmonii Łódzkiej 1 lutego 2019 roku o godz. 19.00 wykonają muzykę tego wielkiego kompozytora.

Zabrzmi Koncert na orkiestrę – jeden z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych utworów Lutosławskiego. W 1950 r. kompozytor otrzymał od Witolda Rowickiego, ówczesnego szefa warszawskich filharmoników, propozycję stworzyć dla tego zespołu rozbudowaną i wirtuozowską kompozycję opartą na tematach ludowych. Życzenie Rowickiego zostało spełnione w 1954. Lutosławski inspirował się Koncertem na orkiestrę Béli Bartóka, ale czerpiąc oczywiście z polskiego folkloru. Sięgnął po mazowieckie pieśni ludowe, zebrane przez Oskara Kolberga. Nie cytował ich jednak in crudo, lecz poddał daleko idącym modyfikacjom i przetworzeniom, co sprawia, że utwór nabrał indywidualnego, wyrazistego charakteru. Jego energiczna rytmika i zdecydowany rysunek tematów decydują o sile oddziaływania.

Ponadto zabrzmią Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz – po raz pierwszy w Łodzi – Koncert na flet i orkiestrę kameralną Krzysztofa Pendereckiego. Kompozytor dedykował go legendarnemu fleciście Jeanowi-Pierre’owi Rampalowi. W FŁ solistą będzie Michael Martin Kofler, absolwent Akademii Muzycznych w Wiedniu i Bazylei. Muzyk prowadzi działalność koncertową i pełni funkcję pierwszego, głównego flecisty w Orkiestrze Filharmonii Monachijskiej, gdzie grał pod batutą Jamesa Levine’a, Christiana Thielemanna, Lorina Maazela. Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi tego wieczoru Dyrektor Artystyczny Filharmonii Paweł Przytocki.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-symfoniczny-polscy-mistrzowie-awangardy-w-25-rocznice-smierci-witolda