Polmic - FB

aktualności

Opole | Strefa gwiazd

FO8 lutego 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera zabrzmi muzyka Mieczysława Karłowicza: koncert będzie poświęcony uczczeniu 110. rocznicy śmierci kompozytora.

Koncert rozpocznie poemat symfoniczny Wojciecha Kilara o znamiennym tytule Kościelec 1909. Kilar tak pisał o swojej kompozycji: „Jest jakby zatrzymaniem i rozbudowaniem w czasie tych kilku tragicznych sekund. Jest opowieścią o górach i człowieku, o ich porywającym, dramatycznym związku, jest apoteozą i epitafium, pieśnią o miłości i śmierci. Jest wreszcie moim bardzo osobistym wyznaniem wiary, hołdem dla kogoś, kogo znać nie mogłem, a czyja postać i dzieło są mi coraz bliższe”. Koncepcja Kościelca ukazuje całą sieć powiązań pomiędzy Kilarem a Karłowiczem. Już sam wybór formy poematu jest ukłonem w stronę kompozytora-taternika.

Centralną i końcową część wieczoru wypełnią już dźwięki samego Karłowicza. Zarówno Koncert skrzypcowy A-dur, jak i Symfonia „Odrodzenie” pochodzą z 1902 roku. Symfonia zbudowana została w oparciu o program literacki: cztery części opowiadają o utraconych marzeniach, pracy u podstaw, nowych pragnieniach i triumfalnym odrodzeniu człowieka. Utwory zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna. W roli solistki wystąpi Agata Szymczewska, która obecnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej – na stronie https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/strefa-gwiazd-4/