Polmic - FB

aktualności

Lutowe nowości od firmy DUX

DUXZnana firma fonograficzna DUX przekazała do fonoteki Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC swoje najnowsze publikacje CD.

Bach: opracowania na trąbkę i organy (DUX 1297) – związani z wrocławską Akademią Muzyczną profesorowie - Igor Cecocho oraz Piotr Rojek podjęli się zbadania i syntetycznego ujęcia differentia specifica indywidualności twórczej Jana Sebastiana Bacha, widzianej z perspektywy instrumentalistów świadomych bagażu doświadczeń i wielowątkowych inspiracji kantora z Lipska. Sięgnęli po utwory z najbardziej znanych bachowskich zbiorów i dokonali ich twórczej reinterpretacji, wykorzystując transkrypcje tych dzieł i możliwości trąbki oraz unikatowego instrumentu z Wołowa.

Mikołaj Górecki: muzyka kameralna (DUX 1415) – Zan Tontemiquico, znakomicie wykonany przez zespół Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, poprzedzają dwie kompozycje dedykowane muzykom Tria Śląskiego: Trio Titanic i Trio Concertante. Utwory prezentują właściwe twórczości Mikołaja Góreckiego cechy: muzyczną erudycję, aluzyjność, nastrojowość, różnorodność stylistyczną.

Symfonia Wielkopolska 1918, Pieśni powstańcze (DUX 1473) – album zawiera szereg reprezentatywnych kompozycji m. in. Ignacego Jana Paderewskiego i Feliksa Nowowiejskiego, które przez lata stały się muzycznymi wizytówkami Powstania Wielkopolskiego, oraz Symfonię wielkopolską 1918 op. 43 silnie związanego z Poznaniem kompozytora Marka Sewena.

Dreaming (DUX1508) – pianistka Sunhwa Park wykonuje dzieła kompozytorek: Fanny Mendelssohn, Clary Schumann i Amy Beach.

Reger Duo plays Yagling (DUX 1528) – choć dziś Victoria Yagling kojarzona jest głównie jako fenomenalna artystka i pedagog, jej kompozytorska spuścizna, zwłaszcza w Rosji, cieszy się dużą popularnością. Zarejestrowany w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu album Reger Duo, który współtworzą znakomici muzycy: Krzysztof Karpeta i Michał Rot, obejmuje najbardziej reprezentatywne dzieła skomponowane na wiolonczelę i fortepian przez Yagling na przestrzeni niemal 40 lat.

Radwan: muzyka teatralna i filmowa (DUX 1535) – Stanisław Radwan jest jednym z najbardziej znanych i cenionych kompozytorów muzyki teatralnej i filmowej. Lwią część artystycznej drogi związał z Krakowem: począwszy od studiów w tutejszej PWSM w klasie Krzysztofa Pendereckiego, poprzez działalność w słynnych teatrach krakowskich, na współpracy z kabaretem Piwnica pod Baranami kończąc. To naturalne, że serię nagrań „Muzyczny Ślad Krakowa”, dokumentującą muzykę teatralną i filmową wybitnych twórców z tego pełnego teatrów, pisarzy, aktorów, reżyserów i kompozytorów miasta, otwiera album poświęcony twórczości Radwana.

Marcin T. Łukaszewski: etiudy fortepianowe (DUX 1538) – po dwóch entuzjastycznie przyjętych przez recenzentów albumach z muzyką Paderewskiego i Szymanowskiego Radosław Sobczak zdecydował się na utrwalenie siedemnastu Etiud Marcina Łukaszewskiego.

Éclats Romantiques (DUX 1546) – oboista David Walter równolegle zajmuje się pedagogiką, kompozycją i dyrygenturą, czego próbkę stanowią liczne autorskie opracowania utrwalone wraz z pianistką Magdaleną Duś. Repertuarowym trzonem albumu jest transkrypcja na fortepian, obój oraz rożek angielski Sonaty skrzypcowej A-dur Cesara Francka. Płyta została uzupełniona także o szereg drobniejszych utworów m. in: Chopina, Fauré, Schuberta czy Mariny Dranishnikovej zaprezentowanych w wersjach oryginalnych, lub w autorskich aranżacjach Waltera.

Drrrum Dana Dam (DUX 1548) – album obejmuje dwa cykle inspirowane pieśniami Kurpiowskimi: Pieśni kurpiowskie Romana Maciejewskiego oraz 6 pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego.