Polmic - FB

aktualności

Gorzów | Pięć twarzy wiolonczeli

FGKoncert kameralny w Filharmonii Gorzowskiej 1 marca 2019 roku o godz. 19.00 będzie okazją, by posłuchać pięknego brzmienia kwintetu wiolonczelowego. Program skomponowany został tak, by pokazać wielowymiarowość i różnorodność brzmienia instrumentu.

Koncert rozpocznie muzyka barokowa i spopularyzowana przez tę epokę Passacaglia skomponowana przez Georga Friedrchicha Händla jako jedna z części jego VII Suity (1720). Medytacyjny utwór Fratres (1977) Arvo Pärta to przykład muzycznego minimalizmu. Dzieło napisane zostało w stworzonym przez estońskiego kompozytora stylu tintinnabuli (łac. dzwonek). Wrażenie grających dzwonków ma dać słuchaczowi poczucie spokoju, harmonii i wewnętrznego wyciszenia. Dla wykonawcy nadrzędną ideą ma być odkrywanie nieskończoności muzyki w najprostszych elementach – w pięknie zagranej nucie, cichym rytmie lub w ciszy.

Za to w utworze Deux mouvements (1935) Aleksandra Tansmana – współtwórcy neoklasycyzmu w muzyce światowej – głosy wiolonczel mienią się całą gamą barw i emocji za sprawą licznych kontrastów dynamicznych i rytmicznych. Nastrojów i kolorów nie brakuje również utworowi Hommage a Maurice Ravel Mahira Cetiza nawiązującemu do twórczości jednego z największych kolorystów w historii muzyki klasycznej. Program dopełnią dwie kompozycje: inspirowana muzyką hebrajską Kol Nidrei (1880) Maxa Brucha oraz jedna z suit cyklu Bachianas Brasileiras (1930-1945) Heitora Villa-Lobosa.

Urszula Śliwińska

Więcej – na stronie https://www.filharmoniagorzowska.pl/pl/calendar/event/1211/2019-03-01/19:00