Polmic - FB

aktualności

Katowice | Filharmonia Konesera

FSMuzykę z kręgów kultury żydowskiej w sobotniej Filharmonii Konesera 6 kwietnia 2019 roku o godz. 19.00 proponuje bywalcom Filharmonii Śląskiej Art Chamber Ensemble.

Podczas koncertu muzycy zaprezentują Hebrew Melody Josepha Achrona, Sonatę na wiolonczelę solo Jerzego Fitelberga, Sonatę na skrzypce i fortepian Joachima Mendelsona, Kol Nidrei Maxa Brucha oraz Trio fortepianowe „Silent Voices” Benjamina Leesa.

Joseph Achron rozpoczął karierę cudownego dziecka od swojego pierwszego publicznego występu w Warszawie w wieku siedmiu lat. Ukończył Konserwatorium Petersburskie i wstąpił do Towarzystwa Żydowskiej Muzyki Ludowej w 1911 r.. Od tego czasu zajmował się teorią i praktyką żydowskiej tradycji muzycznej. Już pierwsza jego kompozycja programowa Melodia hebrajska stała się od razu sławna dzięki interpretacji Jaschy Heifetza.

Jerzy Fitelberg, syn Grzegorza Fitelberga, kształcił się w Konserwatorium Warszawskim, a także studiował w Berlinie u Waltera Gmeindla i Franza Schrekera. Jego utwory wykonywane były w wielu krajach europejskich oraz Stanach Zjednoczonych. Był członkiem amerykańskiej Ligi Kompozytorów. W 1928 roku zdobył I nagrodę za II Kwartet smyczkowy na konkursie kompozytorskim Stowarzyszenia Młodych Muzyków Polaków w Paryżu. Tego wieczoru usłyszymy jego Sonatę na wiolonczelę solo z 1945 roku.

Absolwentem Konserwatorium Warszawskiego był również Joachim Mendelson. Kontynuował studia w Berlinie i Paryżu, gdzie został członkiem Stowarzyszenia Młodych Muzyków Polaków. W czasie II wojny światowej zamordowany został przez gestapo. Rękopisy jego kompozycji przechowywane są obecnie w Akademii Muzycznej Rubina w Jerozolimie.

Poemat Kol Nidrei (hebr.: Wszelkie Ślubowania) potomka Żydów niemieckich Maxa Brucha, jak pisze Marian Fuks, „nawiązuje w melodyce wyraźnie do otoczonej nimbem uduchowienia modlitwy inaugurującej najważniejsze święto żydowskie Jom Kippur (tzw. Sądny Dzień)”. W finale zaś koncertu zabrzmi Trio amerykańskiego kompozytora pochodzenia rosyjsko-żydowskiego Benjamina Leesa.

Więcej – na stronie https://www.filharmonia-slaska.eu/koncert-15300092039753!3091.html