Polmic - FB

aktualności

Łódź | Koncert symfoniczny

FL13 kwietnia 2019 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina podczas koncertu symfonicznego zabrzmi muzyka Mieczysława Karłowicza.

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcja Pawła Przytockiego wykona m.in. poemat symfoniczny Stanisław i Anna Oświecimowie Mieczysława Karłowicza. Adolf Chybiński, biograf kompozytora, pisze, iż między 9 a 14 lutego 1893 r. Karłowiczowie wraz z dziećmi przebywali w Krakowie. Wówczas to 16-letni Mieczysław zobaczył na wystawie w Sukiennicach obraz Stanisława Bergmana Stanisław Oświęcim przy zwłokach Anny Oświęcimówny. Bergman był utalentowanym uczniem Jana Matejki. Urodził się w Krośnie, gdzie od XVII w, w kościele Franciszkanów, w barokowej kaplicy-mauzoleum znajduje się krypta grobowa rodzeństwa Oświecimów. Otoczona lokalnym kultem, stała się na przełomie XVIII i XIX wieku źródłem popularnej, romantycznej legendy o tragicznej miłości brata i siostry. Legenda trafiła w psychice młodzieńca na podatny grunt. Jak wspominały bliskie kompozytorowi osoby, Mieczysław darzył silnym uczuciem swoją cioteczną siostrę Ludwikę Śniadecką; bliski znajomy kompozytora Stanisław Szumowski sugerował, iż ta młodzieńcza miłość odegrała istotną rolę w późniejszej inspiracji poematu.

W wykonaniu pieśni Gustava Mahlera z cyklu Rückert-Lieder na głos solowy i orkiestrę weźmie udział Ewa Wolak, kontralt. Artystka obdarzona jest głosem o niezwykłej ciemnej barwie, dużej skali, a także biegłości. Za swoje osiągnięcia artystyczne została uhonorowana Europejską Nagrodą Kultury. W 2011 artystce nadano prestiżowy tytuł opery niemieckiej: Kammersängerin. Prowadzi klasę wokalną w krakowskiej Akademii Muzycznej i jest profesorem renomowanej Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Szczegółowy program – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-symfoniczny-145