Polmic - FB

aktualności

Katowice | IV „Muzyczne wieczory w Bazylice”

MWW dniach 12–26 maja 2019 roku w Katowicach odbędzie się IV festiwal „Muzyczne wieczory w Bazylice”, organizowany przez Rzymskokatolicką Parafię św. Szczepana w Katowicach – Bogucicach wraz z MDK „Bogucice – Zawodzie”.

Jest to impreza muzyczna skupiona wokół Bazyliki – Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej, która weszła na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych i stanowi wkład w rozwój Katowic i regionu, a także sprzyja dostępności kultury, nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców. To festiwal, który z dużym powodzeniem zaistniał w maju 2016 roku, wpisując się w szeroką strategię kulturalną Katowic – Miasta Muzyki UNESCO. Kierownictwo artystyczne festiwalu sprawuje prof. dr hab. Roman Widaszek.

Czwarta edycja festiwalu to trzy odmienne charakterem koncerty, ukazujące muzykę jako niezwykle barwną dziedzinę sztuki. Inauguracyjny „Koncert rodzinny" będzie spotkaniem łączącym pokolenia. Muzyka z bajek i filmów przeplatana wierszami Jana Brzechwy, czytanymi przez znakomitą aktorkę Małgorzatę Kożuchowską, to propozycja zarówno dla dzieci, rodziców, jak i seniorów. Drugi koncert – „Arcydzieła dawnych mistrzów” to wieczór z muzyką klasyczną. W wykonaniu ClavDuo, Messages Quartet oraz Juliana Gembalskiego zabrzmią rzadko wykonywane koncerty na dwa klawesyny J.S. Bacha oraz koncert organowy G. F. Haendla. Udział w trzecim muzycznym wieczorze pt. „La Pasion del Acordeon” weźmie zespół Marcin Wyrostek & Corazon. Wybitny akordeonista, zwycięzca programu "Mam talent" znany ze współpracy z czołowymi artystami estrady, zaprezentuje się wraz z zespołem Corazon w programie łączącym własną twórczość z wybitnymi dziełami muzyki klasycznej. Zabrzmią m. in. Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Mazurek A-dur Karola Szymanowskiego i Mazurek a-moll Wojciecha Kilara.

ZOBACZ: stronę wydarzenia.