Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Ignacy Jan Paderewski. Listy. Spotkanie promocyjne

NIFCJuż 13 maja 2019 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się spotkanie z redaktorkami książki Ignacy Jan Paderewski. Listy do Ojca i Heleny Górskiej (1872–1924). W trakcie wydarzenia w interpretacji Grzegorza Damięckiego zostaną odczytane fragmenty listów kompozytora, odbędzie się także recital fortepianowy w wykonaniu Michała Dziewiora.

„Pal te listy Helenko” – pisał Ignacy Jan Paderewski do swojej przyszłej żony. Mimo prośby, Helena Górska postanowiła je zachować i dzięki temu korespondencja przetrwała do naszych czasów. Po ponad stu latach niemal 300 listów mistrza fortepianu trafiło z USA do Polski staraniem krakowskiej muzykolog Małgorzaty Perkowskiej-Waszek. Opracowane przez nią, a następnie przez Justynę Szombarę i Małgorzatę Sułek zostały wydane nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w publikacji zatytułowanej Ignacy Jan Paderewski. Listy do Ojca i Heleny Górskiej (1872–1924).

Korespondencja kompozytora stanowi świadectwo jego żywego intelektu i nietuzinkowej osobowości. Na kartach listów artysta relacjonował m.in. przebieg swych studiów kompozytorskich i pracy twórczej, dlatego też nierzadko są one jedynym źródłem informacji na temat nieznanych wcześniej czy też niezachowanych do naszych czasów kompozycji. Treść listów artysty ujawnia także wiele interesujących faktów o współczesnych mu osobach, w tym wybitnych muzykach, kompozytorach, wykonawcach i pedagogach.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.