Polmic - FB

aktualności

Kraków | 90. urodziny Bogusława Schaeffera

Schaeffer6 czerwca 2019 roku mija 90. rocznica urodzin Bogusława Schaeffera, niezwykłego kompozytora i dramaturga. Z tej okazji w niedzielę 2 czerwca 2019 o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert pod tytułem "Schaeffer Muzyki Centrum".

Tytuł wydarzenia odnosi się do wieloletnich związków kompozytora z zespołem Muzyka Centrum, założonym w 1977 roku przez jego studenta, Marka Chołoniewskiego. Bogusław Schaeffer od samego początku istnienia formacji był jej ojcem duchowym, autorytetem, przyjacielem i członkiem. Wśród wykonawców filharmonicznego koncertu znajdą się współzałożyciele zespołu: Mariusz Pędziałek i Kazimierz Pyzik oraz Olga Szwajgier, Jan Pilch i Jan Cielecki, a także przyjęta do zespołu w 2015 roku Dominika Peszko oraz mocno związany z zespołem artysta wideo, Artur Lis.

Na program koncertu jubileuszowego składają się utwory z różnych okresów twórczości kompozytora, z zastosowaniem nietypowych nowatorskich rozwiązań formalnych, ekspresyjnych oraz elementów intermediów. Utwory te są ponadto ważną częścią repertuaru 42-letniej działalności Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum. Free Form I został prawykonany 13 stycznia 1978 roku w krakowskiej Galerii Krzysztofory, Bewegung powstał specjalnie dla zespołu Muzyka Centrum, zaś Proietto Simultaneo prawykonano na Festiwalu "Warszawska Jesień" w 1982 roku. Niespodzianką wieczoru będzie natomiast Akt twórczy, kompozycja w formie scenariusza, która wykonana zostanie po raz pierwszy przed publicznością.

Więcej informacji – na stroniehttp://www.filharmonia.krakow.pl/Home/8401-SCHAEFFER_MUZYKI_CENTRUM.html