Polmic - FB

aktualności

W 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy

FP7 czerwca 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy będzie miał miejsce koncert z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Z postacią patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego, świętego Jana Pawła II, związane jest Święto tego województwa, obchodzone na pamiątkę wizyt Ojca Świętego w tym regionie. Oficjalnie papież dwukrotnie odwiedzał Kujawy i Pomorze: w 1991, gdy był we Włocławku (6 i 7 czerwca), oraz w 1999 – gdy gościł w Toruniu i Bydgoszczy (7 czerwca).

Program wieczoru z tej okazji wypełnią wyłącznie dzieła wybitnych polskich kompozytorów. Koncert otworzy muzyka filmowa Wojciecha Kilara, czyli Wokaliza do sławnego thrillera R. Polańskiego pt. Dziewiąte wrota, następnie zabrzmi piękne i kunsztowne dzieło na skrzypce Henryka Wieniawskiego – II Koncert d-moll. W obu utworach partie solowe zagra Mariusz Patyra. Kolejna pozycja to niezmiernie efektowne Trzy tańce na orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, poniekąd jego „sentymentalna podróż w przeszłość”. Zostały bowiem napisane na zamówienie Filharmonii w Rybniku, gdzie w tamtejszej Średniej Szkole Muzycznej kompozytor rozpoczynał edukację muzyczną. Wieczór zakończy Exodus, który miał swoją premierę w 1981 podczas „Warszawskiej Jesieni”, i wówczas zaskoczona publiczność powitała nowe dzieło mistrza jednocześnie gwizdami i entuzjastyczną owacją. Utwór, nazywany polskim Bolerem, długo budził kontrowersje i sprzeczne emocje, jednakże wciąż silnie przyciąga do sal koncertowych publiczność i to w każdym wieku. Całość poprowadzi dobrze znany bydgoskim melomanom Marek Pijarowski, szef dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Szczegóły – na stronie http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/