Polmic - FB

aktualności

Pierwszy w Polsce cykl koncertów w ciemności

SantanderSantander Bank, Santander Fundacja, Polfund i Filharmonia Śląska połączyli siły, by powołać do życia specjalne przedsięwzięcie. Jest to unikatowe widowisko o walorach społeczno-artystycznych. W dniach 7–25 czerwca 2019 roku rozpocznie się pierwszy w Polsce cykl koncertów symfonicznych w ciemności pt. „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”.

W trakcie występów muzycy zagrają część repertuaru bez dyrygenta, nie widząc siebie nawzajem i polegając wyłącznie na słuchu. Celem wydarzeń jest zwiększenie wrażliwości społecznej na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku i przybliżenie ich sposobu odczuwania świata.

Koncert „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” rozpocznie utwór autorstwa niewidomego hiszpańskiego kompozytora Joaquína Rodrigo, grany przez orkiestrę w całkowitej ciemności. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć także dzieła innych wybitnych twórców, którzy zmagali się z problemami ze wzrokiem, jak Johann Sebastian Bach czy Georg Friedrich Händel.

W ramach cyklu odbędzie się 11 koncertów, zlokalizowanych w najważniejszych filharmoniach, teatrach i centrach kongresowych w całej Polsce. Wydarzenia uświetnią znakomici artyści, m.in. Waldemar Malicki, Carmen Giannattasio, Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz, Ewa Uryga oraz zespół Vołosi. W programie cyklu znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara i Krzesimira Dębskiego.

Program dostępny jest na stronie https://www.filharmonia-slaska.eu