Polmic - FB

aktualności

Opole | Zakończenie 67. sezonu artystycznego

FO

14 czerwca 2019 roku o godz. 19:00 podczas uroczystego zakończenia 67. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej zabrzmi muzyka Stanisława Moniuszki, Emila Młynarskiego i Sergiusza Rachmaninowa.

W latach czterdziestych XIX wieku Moniuszko mieszkał w Wilnie. Powstała tam w 1848 roku uwertura fantastyczna Bajka, chociaż bliżej jej do niewielkiego poematu symfonicznego. Narracja Bajki – Opowieści zimowej – jest porywająca i pełna barw.

Emil Młynarski tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Dyrygent, skrzypek i kompozytor został współzałożycielem i pierwszym dyrektorem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Premiery jego II Koncertu skrzypcowego D-dur dokonał w 1920 roku legendarny Paweł Kochański. Romantyczne tony, doprawione niemałymi pokładami wirtuozostwa i nawiązaniami do folkloru, zachwyciły publiczność. W roli solisty podczas koncertu czerwcowego wystąpi znakomity Jakub Jakowicz.

W finale koncertu kończącego 67. Sezon Artystyczny Filharmonii Opolskiej usłyszymy II Symfonię e-moll Sergiusza Rachmaninowa.

Więcej – na stronie: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/strefa-gwiazd-7/