Polmic - FB

aktualności

Bydgoszcz | Koncert na sześć fortepianów

FP

12 czerwca 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy będzie miał miejsce „Koncert na 6 fortepianów”!

Udział w koncercie wezmą Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz sekstet pianistów e składzie: Adam Kośmieja, Mariusz Klimsiak, Radosław Kurek, Michał Szymanowski, Paweł Wakarecy i Bartłomiej Wezner. Muzycy zaprezentują dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Henryka Mikołaja Góreckiego i Steve’a Reicha.

W dorobku Mozarta znajdujemy 31 divertimenta, co świadczy o tym, jak wielkie znaczenie i „wzięcie” posiadała ta forma w jego epoce. Były to najczęściej utwory okolicznościowe, często powstawały na zamówienie. Capella Bydgostiensis wykona jedno z najpopularniejszych – Divertimento F-dur.

To wielka gratka usłyszeć nieczęsto grany Koncert na cztery fortepiany a-moll BWV 1065 Bacha i to z wybitnie bydgoskim akcentem. Według dociekań bachowskich komentatorów i monografistów koncerty na 3 i 4 instrumenty miały stanowić zachętę dla najstarszych synów kompozytora do podjęcia jeszcze intensywniejszych ćwiczeń.

Góreckiego Trzy utwory w dawnym stylu z 1963 były swego rodzaju precedensem w twórczości młodego kompozytora, który dał się już poznać jako zdeklarowany zwolennik awangardy. Trzy ujęte w mały cykl miniatury bardzo mocno nawiązują do stylu muzyki renesansu.

Na koniec koncertu rewelacja – 6 fortepianów po raz pierwszy na estradzie w utworze (z 1973) Steve’a Reicha, amerykańskiego kompozytora, jednego z pionierów minimalizmu w muzyce, dwukrotnego zdobywcy prestiżowej nagrody Grammy.

Konrad Mielnik

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/