Polmic - FB

aktualności

Kraków | 29. Festiwal Kultury Żydowskiej

FKŻ29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie – największa w Polsce prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów – odbędzie się pomiędzy 21 i 30 czerwca 2019 roku. Tematem tegorocznej edycji będzie ziemia – miejsce budujące tożsamość i przechowujące pamięć.

W ramach interdyscyplinarnego festiwalu odbędzie się 125 wydarzeń, w tym 21 koncertów i spotkań muzycznych, które. Program muzyczny tradycyjnie wyróżnia się różnorodnością. Muzyka klezmerska (Emil Kroitor, Michael Winograd) zabrzmi obok muzyki sefardyjskiej i mizrachowej (Raymonda Abecassis, The Piyut Ensemble); tradycyjny śpiew kantoralny (kantorzy: Israel Rand, Yoni Rose, Avraham Kirshenbaum) znajdzie się obok nowoczesnych gatunków muzycznych (Ola Bilińska, Uzi Navon, Emmanuel Witzthum), czy też serii imprez DJ-skich, zorganizowanych wspólnie z Tederem. Po raz pierwszy na festiwalowych scenach zagoszczą imprezy z izraelskim hip-hopem. Nie zabraknie kultowego koncertu Szalom na Szerokiej (29 czerwca). W różnych nieoczywistych konfiguracjach pojawiała się będzie na festiwalu najlepsza krakowska orkiestra – Sinfonietta Cracovia.

Koncert w Synagodze Tempel 30 czerwca poświęcony będzie pamięci polskiego pianisty, kompozytora i dyrygenta Leopolda Kozłowskiego, ostatniego przedstawiciela przedwojennych klezmerów w Polsce, który odszedł w tym roku w wieku stu lat… W wielofunkcyjnym namiocie FKŻ usłyszymy polską muzykę współczesną. Airis Quartet zaprezentuje I Kwartet smyczkowy Macieja Małeckiego i Etiudę jazzową Henryka Czyża.

Szczegółowy program – na stronie https://www.jewishfestival.pl/pl/29-festiwal-kultury-zydowskiej/