Polmic - FB

aktualności

XII Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski

Festiwal Południowej WielkopolskiDo 21 lipca 2019 roku potrwa XII Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski, organizowany przez Filharmonię Kaliską.

Koncerty odbędą się w Kaliszu, Kalinowej, Śmiełowie i Ostrowie Wielkopolskim. W związku z obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki muzycy przypomną i tę najbardziej znaną, i tę rzadziej wykonywaną muzykę twórcy polskiej opery narodowej. Do tej pierwszej kategorii należą niewątpliwie Śpiewniki domowe. Studenci i absolwenci Kierunku Wokalistyka Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Filii UMFC w Białymstoku wezmą udział w inscenizowanym koncercie pieśni Stanisława Moniuszki 20 lipca w kaliskiej PSM im. H. Melcera. Natomiast w Dworze w Kalinowej zabrzmią Mazur z Halki i Polonez z opery Hrabina. Usłyszymy także rzadko grywane dwa kwartety smyczkowe młodego Moniuszki, skomponowane w Berlinie.

30 czerwca fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego prawykonają Koncert na dwa flety i orkiestrę „Urbex Concerto” Wojciecha Ziemowita Zycha. Jak zaznaczył autor: „Niebanalne znaczenie dla koncepcji formalnej utworu ma wpływ moich doświadczeń z przestrzennością muzyki, przemieszczaniem się wykonawców-solistów w czasie gry oraz poszukiwaniem nowej relacji wykonawców i publiczności w przestrzeni koncertowej”. Utwór powstał w ramach programu „Kolekcje. Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Podczas festiwalu usłyszymy też ekspresyjne brzmienie wiolonczeli solo w Divertimento – dziele Krzysztofa Pendereckiego, łączącym współczesny język muzyki z XVIII-wieczną estetyką, które wykona Maria Leszczyńska.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

Więcej o programie Festiwalu – na www.filharmoniakaliska.pl