Polmic - FB

aktualności

Lublin | Uroczyste obchody 450. rocznicy Unii Polsko-Litewskiej

Unia LubelskaZ okazji 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej 30 czerwca 2019 roku w Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie z udziałem Marszałków Sejmu i Senatu, Przewodniczącego Sejmu oraz gości zagranicznych. Podczas uroczystego koncertu w Centrum Spotkania Kultur zostanie wykonany nowy utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę.

Jak zaznaczył autor dzieła: „Missa jest oparta na tekście łacińskim. Pięcioczęściowy cykl dzieli się na trzy duże ogniwa: Kyrie i Gloria wykonywane attacca, Credo oraz Sanctus i Agnus Dei, pomiędzy którymi rozbrzmiewa cisza dotykająca tajemnicy Przeistoczenia”.

Dla podkreślenia rangi oraz zasięgu wydarzenia sprzed 450 lat, podczas koncertu wystąpią połączone zespoły z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Białorusi: Orkiestra Symfoniczna i Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej, Chór Filharmonii Lwowskiej „Gloria”, Chór „Capella Sonorus” z Mińska, Chór Mieszany Szkoły Katedralnej w Rydze oraz Chór Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Partię solową wykona Vytautas Juozapaitis. Całość poprowadzi Wojciech Rodek.

Retransmisja koncertu zaplanowana jest tego samego dnia, 30 czerwca o godz. 23:00 na antenie TVP1.

Program obchodów dostępny jest na stronie https://www.spotkaniakultur.com/pl/node/1582