Polmic - FB

aktualności

Licheń | I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej

Festiwal LicheńskiKoncertem profesora Chorosińskiego 30 czerwca 2019 roku o godz. 14.30 zainaugurowany zostanie I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywać się będą co tydzień – w niedziele o godz. 14.30.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w tegoroczne lato gościć będzie wyjątkowych muzyków – wybitnych europejskich organistów. Wystąpią m. in. Bernhard Gfrerer (Salzburg), Jan Van Mol (Antwerpia), Jean-Christophe Geiser (Lozanna), Marek Stefański (Kraków), Christophe Mantoux (Paryż), Władysław Szymański (Katowice). Wykonawcy zaprezentują najpiękniejsze utwory muzyki organowej. W licheńskiej świątyni zabrzmią dzieła najznamienitszych kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Johann Sebastian Bach, Charles Gounod, Wolfgang Amadeus Mozart, Richard Wagner, Theodore Dubois, Feliks Nowowiejski czy Cesar Franck.

Organy bazyliki licheńskiej są aktualnie największym instrumentem w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasują się na 10 miejscu. Instrument został zaprojektowany przez prof. Chorosińskiego. Sekcja brzmieniowa rozmieszczona jest na pięciu emporach, które poprzez elektroniczną trakturę połączono w zbiorczym, sześciomanuałowym stole gry umieszczonym w prezbiterium bazyliki.

Program dostępny jest na stronie

http://www.lichen.pl/pl/24/n_2134/pierwszy_miedzynarodowy_lichenski_festiwal_muzyki_organowej