Polmic - FB

aktualności

Lublin | Artyści uczczą 450-lecie Unii Lubelskiej

SPAM3 lipca 2019 roku w Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego odbędzie się bezprecedensowe wydarzenie muzyczne, poświęcone 450-leciu Unii Lubelskiej. Już od godz. 18.00 sala koncertowa Filharmonii pobrzmiewać będzie dźwiękami utworów spod pióra twórców polskich, litewskich, białoruskich i ukraińskich.

Wszystkie te narodowości zamieszkiwały na terenach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Spotkanie tych czterech kultur przenikających się wzajemnie przez wieki uczci tym samym 450 rocznicę podpisania aktu Unii Lubelskiej. Koncert będzie unikatową okazją do wysłuchania zarówno znanych dzieł, jak i utworów bardzo rzadko wykonywanych.

Podczas koncertu przygotowanego przez Oddział Lubelski Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Filharmonii Lubelskiej 3 lipca 2019 roku będziemy mogli bliżej przyjrzeć się ogromnej różnorodności twórczości muzycznej Polaków i mieszkańców ziem Rzeczypospolitej innych narodowości. Zaprezentowany zostanie przekrój utworów od XVIII do XX wieku, z różnych gatunków: od arii operowych, przez pieśni i solowe utwory instrumentalne, po tradycyjne melodie ludowe. Osią koncertu będą dzieła Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina, wielkich ambasadorów polskości, ale nie zabraknie utworów innych kompozytorów polskich (Jelski, Joteyko, Noskowski, Niewiadomski), jak i innych narodowości zamieszkujących tereny przedrozbiorowej Polski i Litwy (Holland, Stepowyj, Čiurlionis). Nie zabraknie akcentu zza wschodniej granicy – w programie zabrzmi kilka klasycznych kompozycji na tradycyjne białoruskie cymbały.

W „Koncercie dialogu” wystąpią artyści związani z Lubelszczyzną: śpiewacy Anna Barska, Dorota Szostak-Gąska, Natalia Skipor, Mariola Zagojska, Jakub Gąska, utwory skrzypcowe wykona Magdalena Maciąg, a przy fortepianie zasiądzie Agnieszka Schulz-Brzyska. Koncert wzbogaci udział artystów gościnnych z Polski i zagranicy. Wystąpią Natalia Kovalenko z Ukrainy, Maria Kuczyńska z Białorusi oraz Aleksander Ładysz. Koncert słowem wiążącym opatrzy Andrzej Gładysz.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

ZOBACZ: wydarzenie na FB