Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

MFMOChiK42. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 5 lipca i potrwa do 30 sierpnia 2019 roku. Koncerty będą się odbywać w każdy piątek o 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Dodatkowo na czwartek 15 sierpnia o godzinie 20:30 zaplanowany został koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Podczas dziesięciu koncertów wystąpią artyści z Belgii, Stanów Zjednoczonych i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok, zaprezentują szeroką paletę stylów od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków po muzykę współczesną (również tę inspirowaną folklorem), a nawet jazzową. W programie znalazła się również muzyka polskich twórców: Henryka Mikołaja Góreckiego, Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Jacka Sykulskiego, Aldony Nawrockiej, Filipa Cieszyńskiego. Ponadto odbędzie się prawykonanie Ciacony na skrzypce i organy autorstwa Bogusława Grabowskiego.

Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany Kościół Mariacki, gwarantują każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Jest to jednak przede wszystkim okazja, by usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów, które są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.

Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka