Polmic - FB

aktualności

Katowice | Kilar klasycznie i filmowo

FS5 lipca 2019 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się koncert muzyki Wojciecha Kilara.

17 lipca minie 87. rocznica urodzin zmarłego przed prawie sześciu laty Wojciecha Kilara. Z tej okazji filharmonicy śląscy organizują koncert jego muzyki. Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Śląskiej z dyrygenckiego podium poprowadzi Marek Wroniszewski – najlepszy Polak w naszym ostatnim, jubileuszowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, którego Wojciech Kilar był wielkim orędownikiem.

Siwą mgłę na baryton i orkiestrę do tekstu ludowej pieśni góralskiej skomponował Wojciech Kilar w 1979 roku i zadedykował Andrzejowi Bachledzie, który 14 września tamtego roku, w Bydgoszczy prawykonał ten poemat wokalno-symfoniczny wespół z filharmonikami krakowskimi pod batutą Jerzego Katlewicza. Zadedykowany Filharmonii Narodowej Krzesany prawykonała na „Warszawskiej Jesieni” w 1974 roku orkiestra pod batutą Jana Krenza, który powiedział Wojciechowi Kilarowi: „Otworzyłeś okno i wpuściłeś do zatęchłego pokoju muzyki polskiej świeże powietrze”. Kameralnym odpowiednikiem Krzesanego stała się w 1986 roku Orawa na orkiestrę smyczkową, prawykonana 10 marca 1986 r. w Zakopanem przez Polska Orkiestrę Kameralną pod batutą Wojciecha Michniewskiego. O tej – jak pisał Leszek Polony – „kompozycji finezyjnej i żywiołowej zarazem, wyrafinowanej w logice następstw harmonicznych, ekscytującej frenetyczną grą barw z jednej, mistrzowską zaś, gradacyjną konstrukcją muzyczna o narastającym napięciu emocjonalnym z drugiej strony” sam kompozytor mówił, że jest utworem, w którym nie zmieniłby ani jednej nuty. Z muzyki filmowej Wojciecha Kilara do programu koncertu wybrano suity z filmów Francisa Forda Coppoli i Andrzeja Wajdy.

Więcej – na stronie https://www.filharmonia-slaska.eu