Polmic - FB

aktualności

Tarnowskie Góry | Taniec życia

CWMK7 lipca 2019 roku w Pałacu w Rybnej o godz. 18.00 odbędzie się drugi koncert w ramach cyklu „Dwa nurty”, organizowanego przez Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej, Pałac w Rybnej i Stowarzyszenie Gorczycki.pl; wydarzenie zatytułowano „Taniec życia”.

Udział w koncercie weźmie Duo Polonais, czyli klawesynistka Ewa Rzetecka-Niewiadomska i śpiewak Hubert Niewiadomski (baryton). „Taniec życia” łączy dwa nurty – barokowy i współczesny. Ciekawym wydaje się zestawienie tych samych emocji wyrażonych w tych przecież skrajnie różnych estetykach, np. miłości czy tęsknoty. „Taniec życia” rozpoczyna się symbolicznym Kyrie z Mszy XI Orbis factor, skłaniającym do rozważań nad istotą naszego istnienia. Utwory Tadeusza Bairda, Henry’ego Purcella i Claudia Monteverdiego opiewają jedną z najważniejszych wartości życia – miłość. Wykwintne tańce barokowe prezentują Suity Purcella. Akompaniowanie Sonetów Tadeusza Bairda na klawesynie to celowy zabieg artystów, którzy odnajdują tym samym elementy monodii akompaniowanej i cechy, które bliskie są muzyce Monteverdiego.

Podczas koncertu prawykonany zostanie utwór Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko Dla Bereniki. Miniatura w stylu barokowym (2019) – opowieść o człowieku, narodzinach, wielkiej miłości, niezwykłej tajemnicy. Utwór został skomponowany specjalnie dla Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej. Pozornie jest to błyskotliwe rondo, utrzymane w barokowej stylistyce. W środkowej zaś części ta solowa miniatura klawesynowa staje się utworem na klawesyn i taśmę. Na nagraniu zostało zarejestrowane bicie serca wtedy jeszcze nienarodzonej Bereniki – córki klawesynistki. Na 40 sekund świat się zatrzymuje: nagranie bicia serca przeplatane jest tylko nielicznymi, subtelnymi akordami na klawesynie.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry i Pałacu w Rybnej.

Konieczna jest rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod nr tel. 32 284 18 37.

Szczegółowy program – na stronie https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com/centrum-wsp%C3%B3%C5%82czesnej-muzyki-klawesynowej-el%C5%BCbieta-chojnacka-center/