notices

Nagrania Capelli Cracoviensis

CCCapella Cracoviensis przekazała do fonoteki Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC swoje unikatowe publikacje CD.

Płyta Adam Jarzębski i muzyka polskiego dworu Wazów zrealizowana została przez Capellę Cracoviensis pod kierunkiem Agnieszki Świątkowskiej w dniach 27–31 października 2018 r. Nagrania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” koordynowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Płytowy pięciopak Audite et Admiramini z muzyką Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Marcina Mielczewskiego i Bartłomieja Pękiela został wydany z okazji prezentacji dawnej muzyki polskiej w roku 2012 na targach muzycznych MIDEM w Cannes we Francji.

Nagrania prezentują muzykę baroku małopolskich rezydencji biskupich i utwory, które brzmiały na dworach królów z dynastii Wazów. W booklecie dołączonym do albumu Audite et Admiramini znakomita znawczyni polskiej muzyki dawnej Aleksandra Patalas napisała: „Pierwsza połowa XVII wieku to okres szczególnego rozkwitu kultury muzycznej w Rzeczypospolitej. Pierwszoplanową rolę na polu muzycznym odegrał w tamtym czasie mecenat króla Zygmunta III Wazy, panującego w latach 1587–1632. Utrzymywał on na swym dworze kapelę, cieszącą się opinią jednego z najlepszych zespołów muzycznych ówczesnej Europy. Jej poziom podniósł się jeszcze za panowania kolejnego władcy, Władysława IV Wazy (1632–1648), który odziedziczył po ojcu zamiłowanie do sztuki dźwięków. Król zatrudniał zdolnych wokalistów i instrumentalistów, w tym – wielu artystów z Włoch, a jego kapela stała się ważnym centrum twórczości muzycznej, z którego wyrosło grono wybitnych kompozytorów polskich piszących muzykę kościelną, komnatową i teatralną”.