Polmic - FB

aktualności

Warszawa | XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Warszawa SingeraJedno z najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych polskiej stolicy – XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – odbędzie się w dniach 24 sierpnia – 1 września 2019 roku.

Wiele interesujących propozycji znajdą wielbiciele teatru, jazzu, musicali, kabaretowych rewii, literatury, sztuk wizualnych, kultury polskiej i żydowskiej.

Festiwal zostanie zainaugurowany uroczystym premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. Na miłośników tanga czeka spektakl Jak za dawnych lat – polskie tango show, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta. W spektaklu wystąpią Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn. Rodzime tradycje folkowe przybliży Kapela Brodów oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Grupa wystąpi podczas Nocy Klezmerów, a wraz z nią Frank London, trębacz i kompozytor – jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków klezmerskich. Po raz kolejny na Festiwalu będzie można posłuchać znakomitego Jazz Bandu Młynarski – Masecki, w interpretacjach szlagierów z lat 20-tych ubiegłego stulecia autorstwa Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Paweł Szamburski, klarnecista i kompozytor, specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich. Z kolei jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, Kuba Stankiewicz zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego, polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w.

W ostatnim dniu festiwalu wystąpi Polish String Quartet Berlin i pianistka Ewa Tomaszewska, którzy w Synagodze im. Nożyków zaprezentują utwory kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia działających na obczyźnie: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Dwa z nich – kwartety smyczkowe Waghaltera i Rathausa znalazły się na najnowszej nagranej przez Polish String Quartet Berlin płycie, która wkrótce ukaże się w serii „Poland Abroad” w Berlinie. Finałem tegorocznej edycji Festiwalu Singera będzie tradycyjne plenerowe widowisko na placu Grzybowskim. Tym razem w koncercie zainspirowanym Sztukmistrzem z Lublina Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina wystąpi legendarna gwiazda skrzypiec – Nigel Kennedy.

Szczegółowy program na www.festiwalsingera.pl i FB: www.facebook.com/FestiwalSingera