Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | Jubileuszowy sezon Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego

FSFilharmonia Śląska w sezonie 2019 / 2020 świętować będzie swoje 75-lecie. Na najbliższy sezon przygotowała więc bogaty program artystyczny, na który składają się koncerty z udziałem światowej klasy solistów. Co więcej, filharmonicy przybliżą Melomanom, jak bogaty jest dorobek artystyczny Śląska i jak wielcy twórcy są z nim związani.

Przez wszystkie lata swojej działalności Filharmonia Śląska nieustannie dowodziła, że Śląsk jest przestrzenią nie tyle industrialną, co muzyczną. Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej, postanowił więc wykorzystać bogactwo kulturowe województwa: „Chcę powrócić do korzeni Filharmonii Śląskiej. Do samych początków, do celów powołania niniejszej instytucji do życia, której jednym z głównych zadań było inspirowanie życia muzycznego regionu. Postanowiłem zatem w repertuarze zarysować śląski wizerunek instytucji oraz podkreślić jej kulturotwórczy charakter poprzez umieszczenie w każdym programie koncertowym dzieł kompozytorów z naszego regionu. Z kolei podkreśleniem kulturotwórczego charakteru Filharmonii Śląskiej będzie mnogość nowo powstałych utworów, które prawykonywać będziemy w sezonie jubileuszowym”.

Sezon zainaugurują dwa koncerty – 20 i 27 września. Na pierwszym z nich wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna wraz z najmłodszą skrzypaczką na świecie grającą na Stradivariusie, Sarą Domjanić. Tydzień później, podczas inauguracji Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, usłyszymy m.in. laureata I nagrody w konkursie skrzypcowym im. Tibora Vargi oraz najwyższego odznaczenia Guildhall School of Music and Drama, Borisa Brovtsyna.

Zwieńczeniem sezonu będzie Wielka Gala Jubileuszowa 26 maja 2020 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek. Na tym wyjątkowym koncercie wystąpią wszystkie zespoły Filharmonii Śląskiej, a także wybitni soliści: Leszek Możdżer, Katarzyna Hołysz, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert oraz Aleksander Teliga. Tego wieczoru usłyszymy muzykę Henryka Mikołaja Góreckiego, Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Ludwiga van Beethovena oraz Leszka Możdżera, a za pulpitem dyrygenckim stanie Mirosław Jacek Błaszczyk.

Bilety będą dostępne w kasie i online od 26 sierpnia.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2019 / 2020 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z pełnym programem 75. Jubileuszowego sezonu artystycznego można zapoznać się na stronie internetowej https://filharmonia-slaska.eu/