Polmic - FB

aktualności

Zabrze | VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320

Poziom 320Wielkie, wyjątkowe osobistości światowego formatu – Cameron Carpenter, Rafael Payare, Jerzy Stuhr – wezmą udział w VII Międzynarodowym Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu w dniach 14–19 września 2019 roku.

Magnetyzujące pole energii muzycznej ciągle rozszerzającego się wszechświata interpretatorów muzyki Krzysztofa Pendereckiego od lat przyciąga kolejne pokolenia tak elektryzujących i ekscentrycznych osobowości, jak bohaterzy tegorocznej, siódmej już edycji zabrzańskiego Festiwalu.

Festiwalowe wydarzenia zainauguruje sam maestro Penderecki dyrygując, poza swoim Adagio Mazurem ze Strasznego dworu Moniuszki, w roku obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora. Dyrektor słynnej San Diego Symphony Orchestra Rafael Payare ‒ wspólnie z obchodzącą w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia Sinfoniettą Cracovią ‒ zinterpretuje IV Symfonię Patrona Festiwalu i skrzącą się energią IV Symfonię Roberta Schumana.

Określenie „ekscentryczny” najbardziej pasuje z pewnością do bohatera koncertu, który odbędzie się 15 września. Mowa o Cameronie Carpenterze, którego amerykańska prasa określa mianem „jednego z tych rzadkich muzyków rewolucjonizujących praktykę gry na organach”. W trakcie koncertu Carpenter przedstawi słuchaczom swoje spojrzenie na muzykę Bacha, Poulenca i ‒ oczywiście ‒ Pendereckiego, grając na specjalnie skonstruowanych przez siebie organach, które artysta przywiezie do Zabrza (!), wpisując się w tradycję prezentacji na Festiwalu wyjątkowych instrumentów.

Festiwal nie mógłby się obyć bez niestandardowych wydarzeń prezentowanych 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido ‒ 19 września słynną już interpretację Kontrabasisty Patricka Süskinda przedstawi tam Jerzy Stuhr.

Więcej informacji na www.penderecki320.com