Polmic - FB

from the world

Kompozytor Roman Czura laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Antoniego Dvořáka w Pradze

Roman CzuraKompozytor Roman Czura został laureatem II nagrody (i pierwszym laureatem z Polski w ogóle) podczas dziesiątej już edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Antoniego Dvořáka w Pradze.

Jest to konkurs o unikatowej formule. Został powołany z inicjatywy rodziny Dvořáków: początkowo głównym organizatorem przedsięwzięcia był wnuk kompozytora, Antonín III Dvořák, teraz obowiązki po nim objął jego syn i wnukowie. W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział kilkadziesiąt muzyków z całego świata; wśród uczestników etapu finałowego było 24 reprezentantów z 18 krajów. Pierwszy etap polegał na standardowej wysyłce utworu> W finale znalazło się 24 uczestników podzielonych na dwie grupy: junior (do 23 lat) i senior (do 33).

Finał konkursu polegał na komponowaniu na miejscu, w Praskim Konserwatorium, dwóch utworów w ciągu pięciu dni do danych w pierwszym dniu wydarzenia tematów (w tym jedna kompozycja w formie hołdującej tradycji – fuga, kanon, passacaglia lub wariacje). Zasady są surowo przestrzegane: codziennie kontrolowany był limitu czasu, konieczną była rejestracja sprzętu, uniemożliwiano przeniesienie papierowych szkiców czy laptopów z lokum (wszystko było codziennie skrupulatnie przeliczane). Każdemu uczestnikowi przysługiwała na czas trwania konkursu własna sala z instrumentem, oficjalny papier nutowy, ołówki i inne narzędzia i możliwość wydruku.

Zwycięzcy Konkursu serdecznie gratulujemy!