Polmic - FB

aktualności

Zielona Góra | Inauguracja sezonu artystycznego 2019 / 2020

FZUroczystą inaugurację sezonu 2019 / 2020 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda 20 września 2019 roku o godz. 19.00 rozpocznie muzyka Franza Liszta, Sergiusza Rachmaninowa i Mieczysława Wajnberga.

W roku 2019 mija 100 lat od urodzin polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga, którego muzyka przez wiele lat pozostawała mało znana. Dziś muzyczny świat odkrywa dzieła Wajnberga zachwycając się stylistyką jego dzieł. Pozostający w nurcie kontynuatorów estetyki neoromantycznej kompozytor stworzył własny, charakterystyczny język muzyczny. Melodie polskie op. 47 nr 2 powstały w 1950 roku jako wyraz tęsknoty za ojczyzną, którą kompozytor opuścił w roku 1939. Przeniósł się wówczas do Mińska, by kontynuować rozpoczęte w Polsce studia muzyczne, od 1943 roku mieszkał w Moskwie. Największą popularność przyniosła mu muzyka napisana do filmu Lecą żurawie, nagrodzonego Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes w 1958 roku. Melodie polskie napisane w sposób prosty, niemalże folklorystyczny, pełne są witalnego brzmienia, taneczności i brawury oberka, krakowiaka i poloneza, słychać również nostalgiczną „kujawiakową” nutę – wszystko w przepięknej szacie orkiestrowej.

Ponadto w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego usłyszymy II Koncert fortepianowy A-dur Franza Liszta i Tańce symfoniczne op. 45 Sergiusza Rachmaninowa. W roli solisty wystąpi pianista Karol Radziwonowicz.

Sławomir Kozłowski

Więcej – na stronie http://filharmoniazg.pl/