Polmic - FB

nasze patronaty

I Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei

MadejaI Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei odbędzie się w dniach 6-9 października 2019 na terenie województwa wielkopolskiego, obejmując koncerty, wykłady, lekcje mistrzowskie oraz spotkania z wyjątkowymi artystami zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Patronem Festiwalu jest Józef Madeja (1892-1968) – klarnecista, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, zasłużony organizator życia muzycznego Wielkopolski. W ramach uhonorowania jego działalności, Stowarzyszenie im. Józefa Madei stworzyło Festiwal, który pozwoli podtrzymać pamięć o tym wybitnym muzyku i kompozytorze, a także wpłynąć na rozwój kultury na terenach Wielkopolski. Najważniejszym celem Festiwalu jest prezentacja najwybitniejszych osiągnięć polskiej literatury muzycznej oraz upamiętnienie ważnych dla świata muzycznego rocznic.

Gościem I edycji wydarzenia będzie światowej sławy ukraiński klarnecista Volodymyr Dobrynchuk, który zainauguruje Festiwal recitalem w Pałacu Jankowice 6 października 2019 o godz. 15.00. Na scenie pojawi się także Paweł Kroczek (klarnet), Hanna Lizinkiewicz (fortepian) oraz Festiwalowa Orkiestra Klarnetowa, w skład której wejdą m.in. uczniowie Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Tarnowie Podgórnym oraz studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Orkiestrę poprowadzi prof. Zdzisław Nowak.

Podczas dwóch pozostałych koncertów Festiwalu – 7 października w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach o godz. 17.00 oraz 9 października w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. St. Moniuszki w Zbąszyniu o godz. 18.00 – wystąpią znakomici artyści związani z Wielkopolską, prowadzący ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą: Piotr Kosarga (skrzypce), Jan Czaja (wiolonczela), Paweł Kroczek (klarnet), Julian Paprocki (klarnet), Maria Bielewicz (wiolonczela), Kamil Babka (altówka), Barbara Tritt (sopran), Marcin Sikorski (fortepian), Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Pawlik (elektronika). Zabrzmią dzieła patrona Festiwalu, a także takich kompozytorów, jak Johannes Brahms, Robert Schumann, Fryderyk Chopin, Witold Lutosławski, Jan Adam Maklakiewicz czy Andrzej Panufnik. Podczas koncertu finałowego odbędzie się prawykonanie utworu Piotra Pawlika.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronie: http://festiwalmadei.pl/