Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Premiera opery Zygmunta Krauze

OW1 października 2019 roku o godz. 19:00 w Operze Wrocławskiej będzie miała miejsce premiera opery Zygmunta Krauze Yemaya – Królowa Mórz w reżyserii Hanny Marasz.

Spektakl, pełen magii baśniowego świata, jednocześnie kryje w sobie ważne wątki egzystencjalne. Adresatem najnowszej opery Krauzego jest publiczność familijna. Dzieło więc spełnia nie tylko funkcje kulturotwórcze i popularyzatorskie wśród dzieci i rodzin, ale także buduje relacje, oparte na wzajemnym uwrażliwianiu na piękno. Yemaya – Królowa Mórz powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, specjalnie na zamówienie Opery Wrocławskiej, promującej poprzez swe działania twórczość polskich kompozytorów.

Jak pisze autorka libretta Małgorzata Sikorska-Miszczuk: „Yemaya – Królowa Mórz jest opowieścią o ojcu i synu. Sześcioletni bohater historii, Omar, kocha ojca, a ojciec jego. Jednak ojciec nie akceptuje w synu jego delikatności i duchowości. Uważa, że w okrutnych czasach, w których żyjemy, takie cechy są niemęskie. Omar, który wychowuje się bez matki, uczy się, że dla ojca to, jakim jest, jest niedopuszczalne. Uczy się ukrywać samego siebie przed jedyną osobą, którą ma w życiu. Dla Omara cały świat ma duszę. Omar opiekuje się i rozmawia z kwiatami na balkonie. To jego jedyni przyjaciele”.

Dzieło zaprezentują Chór, Chór Dziecięcy, Balet i Orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Adama Banaszaka. W głównych rolach wystąpią Bożena Bujnicka (Yemaya), Jacek Jaskuła (Ojciec) i Helena Czech (Omar).

Przed premierą, 1 października o godz. 18:00, w foyer Opery Wrocławskiej odbędzie się spotkanie z kompozytorem i reżyserką opery Hanną Marasz, które poprowadzi Justyna Rudnicka.

Więcej – na stronie https://www.opera.wroclaw.pl