aktualności

Warszawa | Inauguracja sezonu 2019 / 2020 Filharmonii Narodowej

FNPierwszy sezon Andrzeja Boreyki w roli dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej rozpocznie się wyjątkowym koncertem symfonicznym 4 października 2019 roku o godz. 19:30. W programie koncertu inaugurującego nie mogło zabraknąć muzyki polskiej.

Odświętne Veni Creator Karola Szymanowskiego powstało w związku z nie mniej uroczystą okazją, jaką było objęcie przez kompozytora stanowiska rektora Wyższej Szkoły Muzycznej. Zamówiony w 1930 roku przez Ministerstwo Oświaty utwór przyjął z konieczności pompatyczny charakter i nie należał do ulubionych dzieł Szymanowskiego. Jednak, zgodnie z przewidywaniami autora, warszawskiej publiczności dość łatwo przypadł do gustu.

III Koncert fortepianowy zajmuje zupełnie wyjątkowe miejsce w twórczości Béli Bartóka. Trudność jego wykonania przetransponowana została do poziomu powściągliwej ekspresji służącej wyrażeniu przejmującego piękna utworu. W roli solisty tego wieczoru wystąpi znakomity Piotr Anderszewski.

W drugiej części koncertu usłyszymy fragment wstępu do oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna i Święto wiosny Igora Strawińskiego.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Piotr Maculewicz

Więcej – na stronie http://filharmonia.pl/