Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Gia Kanczeli…

Kanczeli podczas "Warszawskiej Jesieni" 1986 rok2 października 2019 roku w wieku 84 lat w Tbilisi zmarł wybitny gruziński kompozytor światowej sławy Gia Kanczeli (1935–2019).

Gia Kanczeli był absolwentem Konserwatorium w Tbilisi, gdzie studiował kompozycję w klasie Ilii Tuskii. Po ukończeniu uczelni rozpoczął działalność pedagogiczną w Alma Mater. Następnie pełnił funkcję kierownika muzycznego Gruzińskiego Państwowego Teatru im. Szoty Rustaweliego. Był członkiem Związku Kompozytorów Gruzji i Związku Kinematografistów Gruzji. W latach 1991–1995 mieszkał w Berlinie, realizując projekty kompozytorskie w związku z otrzymaniem stypendium Akademie der Künste in Berlin. Od 1995 roku mieszkał w Belgii, współpracując z Antwerp Symphony Orchestra.

Ważne znaczenie dla kształtowania jego stylu muzycznego miała tak muzyka gruzińska i rosyjska, jak również muzyka najnowsza, która prezentowana była na „Warszawskiej Jesieni”. Jego muzyka niejednokrotnie była wykonywana podczas Festiwalu. W Warszawie poznał osobiście Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Największą sławę w ZSRR przyniosła mu muzyka do filmowych przebojów Georgija Danelii i Eldara Szengiełaji. Stworzył wiele utworów kameralnych i orkiestrowych, w tym siedem symfonii, wielkie dzieła wokalno-instrumentalne, których światowe premiery odbywały się w Nowym Jorku i Seattle. Na Zachodzie określano go jako twórcę „nowej muzyki duchowej” albo „nowej muzyki religijnej”.

Cześć Jego pamięci!