Polmic - FB

aktualności

Warszawa | XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”

Ad LibitumTematem 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”, który odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w dniach 10–12 października 2019 roku, jest improwizacja w dynamicznie poszerzającym się świecie mediów elektronicznych, takich jak syntezatory dźwięku, procesory, modulatory, generatory brzmień elektronicznych, oraz ich interakcje z instrumentami akustycznymi.

Elektro Ad Libitum gości pionierów – legendarną formację Musica Elettronica Viva oraz słynny Electro-Acoustic Ensemble. Oba składy zagrają w Polsce po raz pierwszy. Wystąpią także twórcy polskiej sceny live electronics: duet Krzysztofa Knittla i Marka Chołoniewskiego wraz z zaproszoną przez nich do wspólnej improwizacji Joanną Dudą. Jak co roku młodzi polscy improwizatorzy wezmą udział w warsztatach pod kierunkiem rezydenta festiwalu Thomasa Lehna – niemieckiego wirtuoza syntezatora analogowego, aby razem z nim wystąpić na jednym z koncertów.

Festiwal „Ad Libitum” to prezentacje najciekawszych zjawisk światowej i polskiej sceny muzyki improwizowanej; tworzenie platformy współpracy koncertowej i warsztatowej polskich muzyków z najwybitniejszymi osobistościami artystycznymi tej dziedziny prowadzące do kolejnych prawykonań; kreowanie unikatowych zdarzeń artystycznych; realizacja rezydencji artystycznej wybitnych artystów. „Ad Libitum" to więcej niż tylko festiwal. W miejsce „gotowych produktów”, prezentowanych już na świecie koncertów, performansów, festiwal kreuje nowe sytuacje artystyczne, łączy we współpracy artystów z całego świata i z Polski, prezentuje zdarzenia unikatowe, ma charakter żywego laboratorium.

Iza Sobierajska

Szczegółowy program – na stronie https://www.ad-libitum.pl/