Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Koncert jubileuszowy Orkiestry Kameralnej Erdődy

FNMuzyce węgierskiej i polskiej XX i XXI wieku poświęcony został w całości jubileuszowy koncert świętującej ćwierćwiecze istnienia Orkiestry Kameralnej Erdődy, który odbędzie się 10 października 2019 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w ramach cyklu „Orkiestry świata”.

Miklós Rózsa, przedstawiciel pokolenia po Bartóku i Kodály’u, pod koniec lat trzydziestych XX wieku podjął współpracę z wytwórniami filmowymi i w 1940 roku na stale osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstały słynne ścieżki dźwiękowe do takich obrazów, jak Księga dżungli, Złodziej z Bagdadu czy Ben-Hur. W 1943 roku skomponował Koncert na orkiestrę smyczkową, zarówno pod względem formy jak i charakteru nawiązujący do barokowego concerto grosso, doprawiony szczyptą węgierskiego folkloru. Dzieła starszego o dwanaście lat Rezső Sugára pozostają praktycznie nieznane poza granicami Węgier. Podczas koncertu będziemy mieli okazję usłyszeć jego neoklasyczne Divertimento napisane w 1948 roku. György Orbán jest znany przede wszystkim jako autor polistylistycznej muzyki chóralnej. Skomponowane w 2014 roku, zadedykowane wykonawcom koncertu, okraszone oryginalnymi współbrzmieniami trzyczęściowe Sopra canti diversi w pełni ukazuje możliwości brzmieniowe orkiestry smyczkowej.

Ramy programu koncertu stanowią dwa znajdujące się w stałym repertuarze zespołu utwory kompozytorów polskich: barwna neoklasyczna Sinfonietta Szymona Laksa i efektowna Orawa Wojciecha Kilara, którą wykonają Orkiestra Kameralna Erdődy pod dyrekcją Zsolta Szefcsika.

Piotr Maculewicz

Więcej – na stronie http://www.filharmonia.pl/