Polmic - FB

aktualności

Szczecin | Koncert z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy artystycznej Piotra Mossa

Piotr Moss11 października 2019 roku o godz. 19.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy artystycznej kompozytora Piotra Mossa.

Chociaż studia Piotra Mossa (u Grażyny Bacewicz, Piotra Perkowskiego i Nadii Boulanger) usytuowane były w nurcie neoklasycyzmu, sam kompozytor określa się jako neoromantyk. Szukanie indywidualnego stylu widoczne jest w ekspresji muzycznej i formie jego kompozycji. Piotr Moss jest kompozytorem wszechstronnym – w jego dorobku są dzieła najrozmaitszych gatunków, zarówno muzyka poważna, jak i kompozycje jazzowe, piosenki literackie, popularne. Zdobył kilkadziesiąt nagród na konkursach kompozytorskich w całej Europie. Mieszka w Paryżu i Warszawie. Został mianowany Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury za zasługi dla kultury światowej (Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres), w 2016 roku otrzymał tytuł Oficera Orderu Literatury i Sztuki (Officier dans l'ordre des Arts et des Lettres). W 2007 francuska Académie des Beaux-Arts przyznała mu nagrodę muzyczną, a w roku 2009 otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 60. rocznicy urodzin i 40-lecia pracy artystycznej. Został uhonorowany i złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019). Ponadto otrzymał wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „Muzyka” (2019).

Podczas najbliższego koncertu francuski klarnecista Jean-Marc Fessard i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz wykonają koncert na klarnet i orkiestrę D’un silence… Piotra Mossa. Ponadto usłyszymy Symfonię C-dur Paula Dukasa.

Informacje o biletach – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/pl