aktualności

Kraków | III edycja Akademii Mistrzowskiej Pianistyki „Gradus ad Parnassum”

Gradus ad ParnassumStowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza do udziału w III edycji Akademii Mistrzowskiej Pianistyki „Gradus ad Parnassum”, która odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie w dniach 11–13 października 2019 roku.

Projekt jest 3-dniowym wielkim pianistycznym spotkaniem, konferencją o wyraźnym zorientowaniu praktycznym. Corocznie uczestniczy w nim ponad 300 pianistów z całej Polski. Jedno z największych spotkań pianistycznych w kraju łączy w sobie wątki tradycyjnej edukacji pianistycznej, edukacji początkowej, kameralistyki fortepianowej, improwizacji, czytania nut a vista, a także przygotowania pianistów do funkcjonowania w profesjonalnym życiu artystycznym.

Wzorem poprzednich edycji także w tym roku w gronie wykładowców znajdą się wybitni pianiści – profesorowie Katarzyna Popowa-Zydroń, Ewa Bukojemska, Paweł Zawadzki, Krystyna Borucińska-Żarnecka, Charles Owen.

W ramach Akademii odbędzie się recital laureata międzynarodowych konkursów pianistycznych Jakuba Kuszlika, koncert kameralny z udziałem wykładowców Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy dr Marii Sławek (skrzypce) i prof. dr hab. Katarzyny Popowej-Zydroń (fortepian), podczas ostatniego koncertu w wykonaniu Marii Sławek (skrzypce), Marcina Zdunika (wiolonczela), Anny Marii Staśkiewicz (skrzypce) i Marcina Dońca (altówka) zabrzmią dwu- i trzygłosowe Inwencje Johanna Sebastiana Bacha.

Akademia od dawna zmierza w kierunku poszerzania repertuaru dydaktycznego polskich kompozytorów. 12 października o godz. 15.00 w ramach „Gradus ad Parnassum” odbędzie się prawykonanie utworu Marty Mołodyńskiej-Wheeler Kalejdoskop. Miniatury na cztery ręce, stworzonego na zamówienie Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. Podczas przedsięwzięcia odbędzie się także promocja publikacji PWM z wyborem utworów na 4 ręce, w którym znalazły się także utwory polskich kompozytorów.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Więcej informacji – na stronach Stowarzyszenia: http://www.spmk.com.pl/ i https://web.facebook.com/stowarzyszeniekameralistow