Polmic - FB

from the world

Bruksela | „Zaślubiam Cię...” – Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk

Kisiel IwonaZ okazji setnej rocznicy powrotu Polski nad Morze Bałtyckie (odzyskania Pomorza przez Polskę) w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie artystyczne promujące polską sztukę. Podczas koncertu 5 lutego 2020 roku zostanie prawykonany utwór Iwony Kisiel.

Kompozycja pt. Once Upon the Sea skomponowana została specjalnie na tę okazję. Tak renomowani muzycy, jak fleciści Agata Długosz i Łukasz Długosz oraz pianista Andrzej Jungiewicz dokonają jej światowego prawykonania. Poza tym w programie koncertu znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Kazimierza Serockiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Franciszka Dopplera. Koncertowi towarzyszyć będzie płyta wydana specjalnie na tę okazję pt. Zaślubiam Cię... Polska muzyka klasyczna w stulecie powrotu Polski nad Bałtyk / I Thee Wed... Polish Classical Music to Commemorate the Centennial Anniversary of Poland’s Return to the Baltic Sea. Na jej repertuar składać się będą utwory odegrane na koncercie oraz dzieła innych kompozytorów, takich jak Ryszard Klisowski, Adam Świerzyński, Henryk Mikołaj Górecki, Robert Muszyński i Zygmunt Noskowski. Równolegle prezentowana będzie wystawa malarstwa marynistycznego.

Całość wydarzenia odbędzie się z inicjatywy Europosłanki Pani Anny Fotygi. Organizatorem jest grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, która rozpoczyna w roku 2020 jubileusz 75-lecia, oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Dostęp Polski do Bałtyku i zaślubiny z morzem to nie tylko symbol niepodległości, ale również niezależności gospodarczej. Polskie firmy z sektora energii wiedzą, że bezpieczeństwo w tym sektorze i nowe inwestycje przekładają się na dalszy rozwój Polski. Sponsorami, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć, są Fundacja LOTOS – katalog wystawy prezentowanej w ramach wydarzenia Zaślubiam Cię... Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk, Grupa Energa – płyta z koncertu, oraz PKN ORLEN – filmy, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji historycznej nt. odzyskania Pomorza przez Polskę w Parlamencie Europejskim w Brukseli.