Polmic - FB

nasze projekty

Materiały archiwalne z „Warszawskiej Jesieni” dostępne!

WJ

Nagrania 150 kompozycji wykonanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” oraz kopie cyfrowe 400 archiwalnych fotografii z Festiwalu zostaną udostępnione w serwisie www.polmic.pl w ramach projektu „Warszawska Jesień Dostępna!”.

W ciągu ostatnich lat Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC realizuje program pełnej archiwizacji, digitalizacji i udostępniania zbiorów nagrań oraz zdjęć związanych z organizowanym przez Związek Kompozytorów Polskich Festiwalem „Warszawska Jesień” – najważniejszą imprezą w tej dziedzinie w Polsce, a także jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie i na świecie. Nagrania i zdjęcia dokumentujące Festiwal w ciągu już ponad 60 lat jego istnienia są prawdziwym dziedzictwem narodowym, odzwierciedlającym historię polskiej kultury muzycznej w tym okresie, uwieczniającym jej twórców i prezentującym ich najważniejsze  dzieła. Celem naszych działań jest uchronienie archiwalnych dokumentów od nieuchronnej degradacji oraz udostępnienie cennych materiałów szerokiej publiczności, m.in. za pośrednictwem portali polmic.pl oraz muzar.polmic.pl, a także na portalach monograficznych wybranych kompozytorów.

W 2019 roku zdigitalizowany został unikatowy i bezcenny zbiór nagrań dźwiękowych i fotografii, który obejmuje taśmy z „Warszawskiej Jesieni” z lat 1956–1962 oraz fotografie z lat 1977–1980. Zdjęcia w cyfrowej galerii są częścią dokumentacji festiwalowych koncertów oraz wydarzeń towarzyszących w obiektywie Jana Hausbrandta i Andrzeja Glandy – fotografów przez lata współpracujących z „Warszawską Jesienią”. Fragmenty kompozycji udostępnione w wersji cyfrowej to zachęta dla wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Biblioteki–Fonoteki Związku Kompozytorów Polskich (Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa), gdzie możliwe jest zapoznanie się z całymi utworami!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ZOBACZ: Zdjęcia z „Warszawskiej Jesieni” 1977–1980Nagrania z „Warszawskiej Jesieni” 1956–1962