Polmic - FB

ze świata

Heidelberger Komponistinnenpreis 2020 dla Bettiny Skrzypczak!

BettinaZnana kompozytorka, Bettina Skrzypczak, otrzymała nagrodę „Heidelberger Komponistinnenpreis 2020“. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od 1987 roku wyłącznie komponującym kobietom. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w skali świata.

Wyróżnieniem tym, na wniosek specjalnie powołanej Kapituły Miasta Heidelberg, uhonorowano dotychczas takie kompozytorki jak: Zofia Gubajdulina, Galina Ustwolskaja, Adriana Hölszky, Kaija Saariaho i Olga Neuwirth.

W rekomendacji Kapituły Miasta Heidelberg o twórczości Bettiny Skrzypczak napisano:

Dbałość o szczegóły strukturalne i przemyślana dramaturgia formy łączą się w jej dziełach z respektowaniem praw percepcji, co znajduje odzwierciedlenie w procesach dźwiękowych o niezwykłej intensywności. […] Poprzez wyrazistość ekspresywną, sugestywność emocjonalną jej muzyka silnie oddziałuje na słuchacza. […] Kompozytorka poświęca uwagę również innym dziedzinom wiedzy: od estetyki, poprzez filozofię, po nauki ścisłe”.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 19 lutego 2020 podczas koncertu z udziałem orkiestry Philharmonisches Orchester Heidelberg pod dyrekcją Josepha Bastiana, w repertuarze którego zabrzmi m.in. utwór Initial na orkiestrę symfoniczną (2005) Bettiny Skrzypczak. Kompozycja ta, prawykonana w 2007 roku w La Chaux-de-Fonds przez Orchestrę de Chambre de Lausanne (dyr. Marco Angius), została w tym samym roku przedstawiona polskiemu środowisku muzycznemu podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w wykonaniu SWR Symphonieorchester (dyr. Rupert Huber).