Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | Filmowy Portret Damy – preinauguracja Festiwalu „Fryderyk 2020” w Filharmonii Śląskiej

FS8 marca 2020 to data, która w tym roku szczególnie zapadnie nam w pamięci – nie tylko za sprawą Dnia Kobiet. Właśnie tego dnia w Filharmonii Śląskiej o godz. 12.00 odbędzie się preinauguracja Festiwalu Nagród Muzycznych „Fryderyk 2020”.

Zanim więc poznamy laureatów nagrody, zasiądźmy wygodnie w fotelach sali koncertowej im. Karola Stryji i zanurzmy się w muzyce, także tej znanej z filmów, której odbiór dopełni multimedialny pokaz.

Program koncertu opierać się będzie na kompozycjach związanych ze Śląskiem. Nie zabraknie więc niezwykle barwnej muzyki Wojciecha Kilara, którą wybitny twórca skomponował do filmów Pan Tadeusz, Ziemia obiecana, Portret Damy, czy Trędowata. Filmowe medium uobecni się także w najnowszej kompozycji Adama Wesołowskiego, prawykonanej w listopadzie ubiegłego roku – Silver Concerto. Dzieło to, które w dniu premiery usłyszeliśmy w wersji na klawesyn, tego dnia zabrzmi z udziałem fortepianu, w wykonaniu znakomitego artysty, Piotra Sałajczyka. Symbioza, harmonia obrazu i dźwięku podkreśli nietypowy i intrygujący związek delikatności muzyki i industrialnej surowości Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Tego dnia nie zabraknie również dzieła Patrona Filharmonii Śląskiej. Piotr Sałajczyk wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną wykona bowiem Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego, który dopełni program dźwiękami pełnymi ekspresji.

Marta Szybiak

Patronat medialny nad koncertami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej - na stronie: https://filharmonia-slaska.eu