Polmic - FB

aktualności

Białystok | Białostocka premiera „Koncertu podwójnego" Mykietyna

MykietynOpera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki zaprasza 6 marca 2020 roku o godz. 19:00 na koncert „Głos Boga”, podczas którego zabrzmią utwory Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Rachmaninowa i Pawła Mykietyna.

Uwerturę Rok 1812 skomponował Czajkowski z myślą o wykonywaniu na wolnym powietrzu. W partyturze na wielką orkiestrę symfoniczną znalazły się też dźwięk dzwonów i strzałów armatnich – wszystko to dla uczczenia zwycięstwa Rosji nad wojskami napoleońskimi w 1812 roku. Pod dyrekcją kompozytora utwór był wykonywany nie tylko w Rosji, lecz także w USA, w 1891 na koncercie inaugurującym otwarcie Carnegie Hall w Nowym Jorku. W wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka usłyszymy też II Symfonię e-moll op. 27 Rachmaninowa, która w strukturze i charakterze przypomina ostatnie symfonie Czajkowskiego.

Koncert podwójny Paweł Mykietyn zadedykował znanemu duetowi fletowemu – Łukaszowi Długoszowi i Agacie Kielar-Długosz. Pełen kontrastów utwór na dwa flety i orkiestrę składa się z trzech wykonywanych attacca części, z których skrajne oparte są na opracowanej przez kompozytora technice „przyśpieszania” i „spowalniania” czasu.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.PL promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Wydarzenie jest współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – Rezydent”.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.oifp.eu/repertuar/glos-boga/